04072018 l«Νά ανακρίνεις κάθε μέρα τον εαυτό σου, τι καλό η τι κακό έπραξες. Και τα καλά να τα λησμονείς, μην τυχόν πέσεις στο πάθος της κενοδοξίας. Για τα κακά όμως να χύνεις δάκρυα, να εξομολογείσαι και να προσεύχεσαι θερμά. Η ανάκριση αυτή να γίνεται κατά τον εξής τρόπο. Αφού τελειώσει η ημέρα και έρθει το βράδυ να συλλογίζεσαι:...

''Πώς άραγε, με τη βοήθεια του Θεού, πέρασα την ημέρα; Μήπως κατέκρινα κανένα, η πρόσβαλα, η σκανδάλισα, η κοίταξα άλλον με εμπάθεια...''
Όταν βρεις σ΄ όλα αυτά τον εαυτό σου ανεύθυνο (πράγμα αδύνατο, γιατί κανείς δεν είναι καθαρός από αμαρτία ούτε μία ημέρα της ζωής του και κανείς δεν μπορεί να καυχηθεί ότι έχει αγνή καρδιά), τότε φώναξε στον Θεό με πολλά δάκρυα: ''Κύριε συγχώρησέ μου όσα αμάρτησα με πράξεις και λόγια, με γνώση μου η με άγνοια''. Γιατί σε πολλά φταιμε χωρίς να το γνωρίζομε.»

Άγιος Συμεών ο Νέος Θεολόγος
Πρακτικά και θεολογικά κεφάλαια 121