• Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 29 επισκέπτες και κανένα μέλος

Οι 56 προσκυνητές του σημερινού ενοριακού προσκυνήματος στους Αγίος Τόπους 25 Ιουλίου-3η ημέρα επισκέφθηκαν τα εξής προσκυνήματα:
1) Τον Λόφο Σιών, όπου βρίσκεται η οικία του Αγίου Ιωάννου του Θεολόγου.
2) Το Ελληνορθόδοξο κοιμητήριο της Αγίας Σιώνν, όπου διαβάστηκε ο Ικετήριος Κανόνας στον Κύριο ημών Ιησού Χριστό.
3) Το Υπερώο του Μυστικού δείπνου - Πεντηκοστής
4) Τον τάφο του Δαβίδ
5) Την ιερά Μονή Αγίου Γεωργίου στην Εβραϊκή συνοικία της Ιερουσαλήμ.
6) Οι προσκυνητές έγιναν δεκτοί από τον Μακαριώτατο Πατριάρχη Ιεροσολύμων κ. Θεόφιλο Γ' στις 11:00το πρωί,  στην αίθουσα υποδοχής του Πατριαρχείου.
Ο Μακαριώτατος μίλησε εμπνευσμένα στους προσκυνητές, αποκαλώντας το προσκύνημα στους Αγίους Τόπους "Προσκυνηματική Θεωρία". Η επίσκεψη ολοκληρώθηκε με την προσφορά αναμνηστικών δώρων και την καθιερωμένη αναμνηστική φωτογραφία.
7) Την ιερά Μονή Μεγάλης Παναγιάς, όπου εκεί βρίσκεται ο τάφος της Αγίας Μελάνης της Ρωμαίας.
8) Το τείχος  των δακρύων
9) Τα ερείπια της Προβατικής Κολυμβήθρας και το μοναστήρι των Θεοπατέρων Ιωακείμ και Άννης.
10) Δια της οδού τού μαρτυρίου επισκεφθήκαμε το Πραιτώριο,  όπου υπάρχει η φυλακή τού Χριστού.
12) Και τέλος, την ιερά Μονή Σαιδάναγιας.
Και η 3η ημέρα του ενοριακού προσκυνήματος έκλεισε με την ιερά ακολουθία του Αποδείπνου, μετά των Χαιρετισμών της Υπεραγιας Θεοτόκου στον φρικτό Γολγοθά.