• Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 81 επισκέπτες και κανένα μέλος

Με αμείωτο ενδιαφέρον,  ενθουσιασμό και πνευματικό ζήλο συνεχίζεται για 4η μέρα το ενοριακό προσκύνημα στους Αγίους Τόπους,  σήμερα Πέμπτη  26 Ιουλίου. Οι 56 προσκυνητές με αξιοθαύμαστη αλληλεγγύη και οικογενειακή συνοχή επισκέφθηκαν τα εξής προσκυνήματα:
1) Στη Βηθανία, την ιερά Μονή των αδελφών Μάρθας -Μαρίας και Λαζάρου,  όπου προσκύνησαν τον βράχο επί του οποίου στάθηκε ο Χριστός κατά την συνάντηση Του με τις αδελφές του Λαζάρου.
2) Την ιερά Μονή Χοζεβά, όπου εψάλλη η ιερά παράκληση του νέου Οσίου Ιωάννου του Χοζεβίτου-Ρουμάνου ενώπιον της λάρνακα που φυλάσσεται το άφθαρτο λείψανο του και το σπήλαιο του Προφήτη Ηλιού.  Ακολούθησε πνευματικός διάλογος των προσκυνητών με τον Ηγούμενο της ιεράς Μονής ιερομόναχου π. Κωνσταντίνου.
3) Την ιερά Μονή του Οσίου Θεοδοσίου του Κοινοβιάρχου, όπου τελέστηκε το μυστήριο του Ευχελαίου.
4)Την Λαύρα του Αγίου Σάββα του Ηγιασμένου.
5) Το σπήλαιο της Γεννήσεως στην Βασιλική της Βηθλεέμ.
Η 4η ημέρα ολοκληρώθηκε με την ακολουθία του Αποδείπνου-μετά των Χαιρετισμών στο φρικτό Γολγοθά.