• Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 37 επισκέπτες και κανένα μέλος

Αλησμόνητες στιγμές και πνευματικά βιώματα χάρισε και η 5η ημέρα του ενοριακού προσκυνήματος στους Αγίους Τόπους, στους 56 προσκυνητές που συμμετείχαν σ'αυτό.
Συγκεκριμένα, σύμφωνα με το πρόγραμμα έγιναν οι κάτωθι επισκέψεις:
1) Ιερό Ναό Ευαγγελισμού της Θεοτόκου στην Ναζαρετ,  όπου διαβάστηκαν οι Χαιρετισμοί της Υπεραγίας Θεοτόκου μπροστά στην πηγή του Ευαγγελισμού.
2) Ιερά Μονή Σίμωνος του Κανανίτου στην Κανά της Γαλιλαίας, εκεί όπου ο Χριστός έκανε το πρώτο θαύμα μετατρέποντας το νερό σε κρασί.
3) Ιερά Μονή Μεταμορφώσεως του Σωτήρος στο Θαβώρ,  όπου διαβάστηκε ο κανόνας εις την Αγία Τριάδα και ασπάστηκαν το βράχο που στάθηκε ο Χριστός  κατά την Μεταμόρφωσή Του.
4) Ιερά Μονή των Αγίων Αποστόλων στην Καπερναούμ. Ακολούθησε ο διάπλους της λίμνης Γεννησαρέτ, κατά την διάρκεια του οποίου τελέστηκεη ακολουθία της Αρτοκλασίας.
5) Ιερά Μονή Αγίων Αποστόλων Τιβεριάδος.
Η ημέρα ολοκληρώθηκε με την ακολουθία των 24 Οίκων (Χαιρετισμών) του Τιμίου Σταυρού στο φρικτό Γολγοθά.
Η ημέρα ολοκληρώθηκε