Την πρώτη της δράση πραγματοποίησε την Κυριακή, 9 Σεπτεμβρίου μετά τη Θεία Λειτουργία, η συνάντηση νέων ζευγαριών-νέων οικογενειών της ενορίας μας.
Συγκεκριμένα 60 γονείς με τα παιδιά τους επισκέφθηκαν τις εγκαταστάσεις των Κατασκηνώσεων της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Αθηνών όπου είχαν την ευκαιρία μέσα σε κλίμα χαράς και ενθουσιασμό να ζήσουν μοναδικές στιγμές ομαδικού παιχνιδιού, άθλησης αλλά και κολύμβησης.
Το μεσημέρι ακολούθησε κοινή τράπεζα με φαγητό που ετοιμάστηκε από τους ίδιους στο χώρο της κατασκήνωσης.
Το απόγευμα έγινε συνάντηση όλων των μελών όπου μέσα από συζήτηση και δια λόγο τονίστηκε η αναγκαιότητα της συνέχειας αυτής της προσπάθειας σε μια εποχή όπου ο θεσμός της οικογένειας ερμηνεύεται ποικιλοτρόπως.
Τέλος, συζητήθηκε ο σχεδιασμός για τη νέα εκκλησιαστική χρονιά.