• Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 141 επισκέπτες και κανένα μέλος

Την Τρίτη 13 Νοεμβρίου το απόγευμα πραγματοποιήθηκε στο Πνευματικό Κέντρο επί της οδού Κολοκοτρώνη 8 η πρώτη συνάντηση του Β΄ έτους του Σεμιναρίου Ιστορίας της Ενορίας μας.
Το γενικό θέμα για την περίοδο 2018-2019 είναι: Τα εθνικά θέματα του Ελληνισμού.
Στην πρώτη συνάντηση μίλησε για το Μακεδονικό Ζήτημα ο Πολιτικός Επιστήμων και συγγραφεύς Κωνσταντίνος Χολέβας. Κάλυψε την περίοδο από το 1870 μέχρι το 1944. Μίλησε για την πρώτη φάση του Μακεδονικού ζητήματος, με το αίτημα του Βουλγαρικού εθνικισμού και της σχισματικής εκκλησιαστικής Εξαρχίας να ελέγξουν όλη τη Μακεδονία και τη Θράκη. Αναφέρθηκε στον Μακεδονικό Αγώνα του 1903-1908 και στη κατασκευή τεχνητού «Μακεδονικού» έθνους από τον δικτάτορα Τίτο της Γιουγκοσλαβίας το 1944.
Ο κ. Χολέβας υπογράμμισε ότι οι Σλαβόφωνοι-δίγλωσσοι της Μακεδονίας κατά συντριπτική πλειοψηφία πολέμησαν στον Μακεδονικό Αγώνα υπέρ του Πατριαρχείου και του Ελληνισμού. Τόνισε επίσης τη συμβολή του Ορθοδόξου κλήρου στη διαφύλαξη της ελληνικότητος της Μακεδονίας.