Με μεγάλη επιτυχία και τη συμμετοχή μεγάλου αριθμού ενοριτών πραγματοποιήθηκε ομιλία-συζήτηση με θέμα: «Η ελληνορθόδοξη αντιμετώπιση του “Μακεδονικού, λεγομένου, ζητήματος”» και προσκεκλημένο τον π. Γεώργιο Μεταλληνό, Ομότιμο Καθηγητή της Θεολογικής Σχολής ΕΚΠΑ, την Κυριακή 2 Δεκεμβρίου, ώρα 6μ.μ. στον ισόγειο χώρο του Ναού μας. Ο π. Γεώργιος με αδιάσειστα ιστορικά ντοκουμέντα απέδειξε ότι η Εκκλησία δια των αειμνήστων Αρχιεπισκόπων Αθηνών Δωροθέου και Θεοκλήτου, από το έτος 1956, έχει επισήμως τοποθετηθεί στο λεγόμενο «Μακεδονικό ζήτημα» και τον τρόπο αντιμετωπίσεώς του. Συγκεκριμένα, η Εκκλησία επισήμανε την ανυπαρξία «Μακεδονικής γλώσσας», «Μακεδονικής Εκκλησίας» και «Μακεδονικής ταυτότητας» και υπέδειξε στην Πολιτεία ότι το αντίδοτο όλης αυτής της προπαγάνδας και ιστορικής παραχάραξης είναι η ιστορική έρευνα, η σωστή παιδεία, η ελληνοπρεπής διπλωματία, η εκκλησιαστική ενότητα και ο σεβασμός στις εθνικές παρακαταθήκες. Μετά την ομιλία ο π. Γεώργιος απήντησε σε ερωτήσεις του ακροατηρίου, συμπεραίνοντας ότι η εποχή μας έχει ανάγκη μαρτύρων πίστεως, οι οποίοι είναι οι αυθεντικοί εγγυητές του ελληνορθόδοξου φρονήματος.