• Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 126 επισκέπτες και κανένα μέλος

Οι δυσμενείς καιρικές συνθήκες δεν στάθηκαν εμπόδιο να κατακλυστεί ο Ιερός Ναός μας από ενορίτες και παιδιά των κατηχητικών συνάξεων στην εορταστική εκδήλωση ευλογίας της πρωτοχρονιάτικης βασιλόπιτας που πραγματοποιήθηκε την Κυριακή, 13 Ιανουαρίου ώρα 6.30μ.μ. Στην εκδήλωση παρευρέθηκαν η Δήμαρχος κ. Ανδρούτσου Μ. και τα μέλη του Δημοτικού Συμβουλίου: κ. Γαβαλάς Ά., κ. Πρεκετές Χ., κ. Παπαδακάκης Μ., κ. Βρεττός Ν., κ. Κουτσοβασίλης Β., κ. Μπαντούνας Π. , κ. Αρβανιτάκης Α., κ. Κοκοτσάκης Γ., κ. Μαλαθούνης Ε. και οι κ. Κοκκόνης Π. και κ. Λασκαρίδης Π.

Το πρόγραμμα της εκδηλώσεως περιελάμβανε:
1.Απόδοση επίκαιρων τραγουδιών και χριστουγεννιάτικων καλάντων από την ευρωπαϊκή νεανική χορωδία της Ενορίας, υπό τη διεύθυνση των καθηγητριών κ. Όλγας Καμηλάρη και Μαρίας Μενούνου.
2.Ακολουθία ευλογίας της βασιλόπιτας, στην οποία έψαλε η βυζαντινή χορωδία του Ιερού Ναού υπό τη διεύθυνση του πρωτοψάλτη κ. Συμεών Σβανά.
3.Απολογισμό των ενοριακών δραστηριοτήτων του έτους 2018:
• Καθημερινὴ τέλεση Ὄρθρου καὶ Θείας Λειτουργίας.
• Πολυήμερες λατρευτικές-ἑρταστικές ἐκδηλώσεις κατά τόν μῆνα Ὀκτώβριο μέ τήν ἐπωνυμία "ΔΗΜΗΤΡΙΑ", πρός τιμήν τοῦ Μεγαλομάρτυρος Ἁγίου Δημητρίου.
• Λατρευτικές ἐκδηλώσεις ἀπό 8-14 Σεπτεμβρίου πρός τιμήν τοῦ Τιμίου Σταυροῦ.
• Ἔργα ἐξωραϊσμοῦ - ἐξοπλισμοῦ τοῦ Ἱεροῦ Ναοῦ (συνέχιση ἐργασιῶν ἐπενδύσεως μέ πέτρα ἐξωτερικῶν ὄψεων τοῦ Ἱεροῦ Ναοῦ),
• Σύλλογος Ἀνεγέρσεως (δραστηριότητες για τὴν οἰκονομικὴ συμβολὴ του στά ἔργα τοῦ Ἱεροῦ Ναοῦ),
• Ἐνοριακὸ Φιλόπτωχο Ταμεῖο - Κέντρο Ἐνοριακῆς Ἀγάπης (προσφορὰ οἰκονομικῶν βοηθημάτων σὲ ἀνέργους, ἀπολυμένους, ἐμπερίστατους, ἀλλοδαπούς, ἀποφυλακίσεις, διανομὴ 120 δεμάτων μὲ τρόφιμα σὲ ἀστέγους τῶν Ἀθηνῶν καὶ προσφορὰ καθημερινῶς 72 μερίδων φαγητοῦ),
• Ἐνοριακὴ Αἱμοδοσία (329 φιάλες αἵματος στίς 2 αἱμοληψίες),
• Τμήματα Κατηχήσεως (11 τμήματα, μέ παιδιά ἀπὸ προσχολικὴ ἡλικία ἕως ἀποφοίτους Λυκείου),
• Διαμόρφωση 2 ἐπί πλεόν αἰθουσῶν κατηχήσεως,
• Φιλοξενία Στελεχῶν Κατηχητικοῦ Ἔργου ἄλλων Ἱερῶν Μητροπόλεων.
• Ἀπονομὴ ἐπαίνων στούς ἀριστεύσαντες μαθητὲς τῶν Γυμνασίων τοῦ Δήμου μας, κατά τήν ἑορταστικὴ ἐκδήλωση πρὸς τιμὴν τῶν Ἐκπαιδευτικῶν, στὴν ἑορτὴ τῶν Τριῶν Ἱεραρχῶν.
• Σεμινάριο Ἱστορίας,
• Σεμινάριο Θρησκευτικῶν,
• Μαθητικοί ἐκκλησιασμοί (ἐποπτικά μαθήματα λειτουργικῆς),
• Κατασκηνωτικὲς δραστηριότητες,
• Ἀντιαιρετικὴ Ὁμάδα (μέ ὑπεύθυνο τὸν κ. Κόκορη Δημήτριο),
• Εὐρωπαϊκὴ Χορωδία (30 μέλη, μὲ ὑπευθυνο τὴν Μουσικὸ κ. Ὄλγα Καμηλάρη),
• Παραδοσιακὰ Χορευτικὰ Τμήματα νέων - ἐνηλίκων (4 τμήματα, μὲ ὑπεύθυνο τὸν Χοροδιδάσκαλο κ. Γεωργιο Γκολέμη),
• Σχολὴ Ἁγιογραφίας (8 τμήματα, μὲ ὑπεύθυνο τὴν Ἁγιογράφο κ. Μαρία Βαβίτσα),
• Σχολὴ Γονέων - Συνάξεις νέων ζευγαριῶν,
• Φοιτητικὲς Συνάξεις,
• Ἀρχονταρίκι Κυριακῆς (2 συνάξεις μέ προσφορά καφέ μετὰ τὴν Θ. Λειτουργία, για παιδιὰ & νέους καὶ για μεγάλους σὲ διαφορετικοὺς χώρους),
• Σύνάξη Μελέτης Ἁγίας Γραφῆς (20 μέλη),
• Σύναξῃ ἑβδομαδιαίου κηρύγματος (κάθε Δευτέρα μέ ἀνάλυση κειμένων ἐκ τῆς Ἁγίας Γραφῆς).

4.Και τέλος, κλήρωση 65 πλούσιων δώρων.
Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με ευχαριστίες και ευχές και την διανομή της ευλογημένης βασιλόπιτας.