• Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 113 επισκέπτες και κανένα μέλος

Την Τρίτη, 26 Φεβρουαρίου 2019 πραγματοποιήθηκε η όγδοη συνάντηση του Σεμιναρίου Ιστορίας της Ενορίας μας στο Πνευματικό Κέντρο επί της οδού Κολοκοτρώνη 8. Ομιλητής ήταν ο Ομότιμος καθηγητής Αρχαίας Ελληνικής Φιλολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών κ. Ανδρέας Ι. Βοσκός. Στην εισήγησή του, υπό τον τίτλο "Η Κύπρος στους διαχρονικούς Αγώνες του Ελληνισμού για Ελευθερία (Υπέρ Πίστεως και Πατρίδος)", (από την κατεχόμενη περιοχή της Μόρφου), συνόψισε την Ιστορία του Κυπριακού Ελληνισμού από τη μαζική εγκατάσταση Αχαιών στην ακριτική μεγαλόνησο τους τελευταίους δύο αιώνες της Β΄ χιλιετίας π.Χ. μέχρι σήμερα, με έμφαση στην αθρόα συμμετοχή στους επάλληλους Ελληνικούς Αγώνες Ελευθερίας, με κινητήρια δύναμη τα Ομηρικά Ιδανικά.
Και κατέληξε τονίζοντας:
Χωρίς τον μύθο της Ελληνικής αρετής ο οποίος επιτάσσει προάσπιση της ελευθερίας με κάθε θυσία, που συνεχώς φυλλοβολούσε κι έδινε καρπούς καινούργιους, άλλη θα ήταν η μοίρα της Ελλάδας και ‒κυρίως‒ της Κύπρου, αν δεν είχε αφελληνιστεί και αλλαξοπιστήσει, παρασυρμένη από πλάνες υποσχέσεις και φωνές εχέφρονος τάχα ρεαλισμού. Το τίμημα ήταν συχνά βαρύ. (…) Αν μη τι άλλο, όμως, «τα κοπελλούθκια» του ανυπέρβλητου Απελευθερωτικού Αγώνα του 1955-΄59 «αφήκαν μας τ΄ αγάλματα τζιαι τα τραούθκια» (κατά τον εθνικό ποιητή Κώστα Μόντη), και τα –πάντα επίκαιρα, επικαιρότατα τώρα– βροντόλαλα συνθήματα στους τοίχους: «Την Ελλάδα θέλωμεν, και ας τρώγωμεν πέτρες» / «Ναι, γεννηθήκαμε και θα πεθάνουμε Έλληνες».