ΗΜΕΡΗΣΙΑ ΠΡΟΣΚΥΝΗΜΑΤΙΚΗ ΚΡΟΥΑΖΙΕΡΑ ΣΤΑ ΝΗΣΙΑ ΥΔΡΑ - ΠΟΡΟ - ΑΙΓΙΝΑ

Ημερήσια κρουαζιέρα στον Αργοσαρωνικό (Ύδρα Πόρο - Αίγινα) Τετάρτη 8 Μαΐου 2013

Αναχώρηση με τουριστικό λεωφορείο 07.00 π.μ. από την Πλατεία Κοιμητηρίου στον Άγιο Δημήτριο με κατεύθυνση το λιμάνι προκειμένου ναεπιβιβαστούμε στο κρουαζιερόπλοιο και να αναχωρήσουμε για τα 3 νησιά του Αργοσαρωνικού. Μετά την ολοκλήρωση της επιβίβασης και την αναχώρηση του πλοίου θα τελεστεί Θεία Λειτουργία εν πλω. Άφιξη στην Ύδρα. Μια ξεχωριστή νησιωτική πολιτεία με πανέμορφα σπίτια απλωμένα αμφιθεατρικά μας περιμένει για να μας γοητεύσει. Κατά την εκεί παραμονή μας θα έχουμε την ευκαιρία να προσκυνήσουμε στον Μητροπολιτικό Ιερό Ναό Κοιμήσεως Θεοτόκου με το επιβλητικό καμπαναριό, να επισκεφθούμε το Εκκλησιαστικό Μουσείο και το Ιστορικό Αρχείο του νησιού ενώ θα έχουμε χρόνο να περπατήσουμε στα σοκάκια και να δούμε το Άγαλμα του Μιαούλη που δεσπόζει στην είσοδο του λιμανιού. Μετά την ολοκλήρωση της παραμονής μας στην Ύδρα θα αναχωρήσουμε για Πόρο, το νησί της γαλήνης και της ξενοιασιάς, όπου θα έχουμε τη δυνατότητα να περπατήσουμε στην παραλιακή περιοχή με τα νεοκλασικά σπίτια και να δούμε το ιστορικό ρολόι. Επόμενος σταθμός στην ημερήσια κρουαζιέρα το νησί της Αίγινας, με τον μικρό κατάλευκο ναό του Αγίου Νικολάου του Θαλασσινού να μας υποδέχεται στο λιμάνι. Κατά την παραμονή μας στο νησί θα επισκεφθούμε για προσκύνημα την Ιερά Μονή Αγίου Νεκταρίου, που κτίστηκε από τον Επίσκοπο Πενταπόλεως Νεκτάριο, ο οποίος έζησε στο Μοναστήρι και πέθανε το 1920. Ακολούθως θα επισκεφθούμε τον Ιερό Ναό του Αγίου Διονυσίου, Μητρόπολη της Αίγινας όπου στην αυλή του Ναού βρίσκεται το Εϋνάρδειο σχολείο, που αποτελούσε τη Σχολή των δασκάλων, τον περασμένο αιώνα. Εδώ ορκίστηκε η πρώτη Ελληνική κυβέρνηση μετά την Επανάσταση του 1821. Επιβίβαση στο κρουαζιερόπλοιο και άφιξη στο λιμάνι. Επιβίβαση στο τουριστικό λεωφορείο και επιστροφή στον Άγιο Δημήτριο.

Τιμή κατ’ άτομο: 75 ευρώ

και περιλαμβάνει μετακινήσεις με το τουριστικό λεωφορείο (Άγιο Δημήτριο-λιμάνι-Άγιο Δημήτριο, Αίγινα-Ιερά Μονή Αγίου Νεκταρίου-Αίγινα), μεταβάσεις στα νησιά, μεσημεριανό γεύμα εν πλω και ΦΠΑ.

«Επειδή είναι γενική η εξαχρείωση, δεν μπορούν οι άνθρωποι να καταλάβουνότι υπάρχει πνευματική αγάπη».

Άγιος Αμφιλόχιος εν Πάτμω