• Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 150 επισκέπτες και κανένα μέλος

Με σύμμαχο τον υπέροχο  καιρό και συνταξιδιώτες την αγάπη, τον αλληλοσεβασμό και την χαρά που πηγάζει  από  την θεία  ενανθρώπιση, τα μέλη του τριήμερο ενοριακού προσκυνήματος βίωσαν  την εν Χριστώ κοινωνία από  την πρώτη  ημέρα του, 27 Δεκεμβρίου.
Πρώτη  στάση  ήταν στην πόλη  του Ναυπλίου. Οι προσκυνητές είχαν την ευκαιρία  να επισκεφθούν τον ιστορικό  Ναό  του Αγίου  Σπυρίδωνος, έξω  από  την είσοδο  του οποίου  έγινε  η δολοφονία του πρώτου  κυβερνήτη της χώρας μας Ιωάννη Καποδίστρια, το πρωί  της Κυριακής 27 Σεπτεμβρίου 1821 από  τους Γεώργιο και Κωνσταντίνο Μαυρομιχάλη.
Στη συνέχεια επισκέφθηκαν τον Σεβ. Μητροπολίτη κ. Νεκτάριο στο Μητροπολιτικό Μέγαρο. Ο Σεβασμιώτατος απηύθυνε πατρικές εόρτιες ευχές, προσέφερε αναμνηστικά δώρα και το σπουδαιότερο έδωσε την ευκαιρία στους προσκυνητές να ασπασθούν το χαριτόβρυτο ιερό  λείψανο του Αγίου  Λουκά του ιατρού, Αρχιεπισκόπου  Συμφερουπόλεως Κριμαίας.
Η δεύτερη  στάση  ήταν στην Ιερά Μονή Μεταμορφώσεως Σωτήρος Λουκούς,(Άστρος Κυνουρίας) όπου οι προσκυνητές προσκύνησαν το Τίμιο ξύλο του Ζωοποιού Σταυρού.
Το τρίτο και τελευταίο προσκύνημα της πρώτης  ημέρας ήταν στην Ιερά Μονή Αγίου Νικολάου Βαρσών (Όρος Κτενιάς υψόμετρο 1020μ).  Εδώ οι προσκυνητές ασπάστηκαν την λάρνακα με τα ιερά λείψανα  του νεομάρτυρος Αγίου Δημητρίου, πολιούχου της Τριπόλεως.
Το βράδυ οι προσκυνητές έφτασαν στην πόλη της Καλαμάτας όπου και θα διανυκτερεύσουν για δύο ημέρες στο πολυτελές Ξενοδοχείο  Μessinian bay.