• Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 157 επισκέπτες και κανένα μέλος

Και η 2η ημέρα του τριήμερου ενοριακού προσκυνήματος κύλησε μέσα στην ευλογία και τη χάρη  του Θεού.
Οι προσκυνητές επισκέφθηκαν τον Μητροπολιτικό Ναό της Υπαπαντής του Κυρίου, όπου  φυλάσσεται η θαυματουργή εικόνα της Παναγίας,  την γυναικεία Ιερά Μονή Αγίων Κωνσταντίνου & Ελένης, που βρίσκεται  σε μικρή  απόσταση  από  τον Μητροπολιτικό Ναό, το Μητροπολιτικό Μέγαρο, όπου τους υποδέχθηκε ο Σεβ. Μητροπολίτης κ. Χρυσόστομος,  τον ιστορικό  Ναό των Αγίων Αποστόλων στο κέντρο της Καλαμάτας, την Ιερά  Μονή Παναγίας Βουλκάνου, όπου υπάρχει η θαυματουργή ομώνυμη εικόνα της Παναγίας.
Το πρόγραμμα  ολοκληρώθηκε με δύο ακόμα επισκέψεις: Στην Ιερά Μονή της Κοιμήσεως της Θεοτόκου, που είναι Μετόχι της Ιεράς Μονής Λαύρας Αγίου Όρους, στην Μικρομάνη Μεσσηνίας και στην Ιερά  Μονή Προφήτου Ηλιού, της οποίας κτήτορας είναι ο αείμνηστος Αρχιμανδρίτης π. Ιωήλ Γιαννακόπουλος.
Το απόγευμα οι προσκυνητές απόλαυσαν έναν ευχάριστο περίπατο στην υπέροχη πλατεία Αριστομένους, κεντρική πλατεία της Καλαμάτας για χαλάρωση.
Η 2η ημέρα ολοκληρώθηκε με ένα πλούσιο  δείπνο  στο ξενοδοχείο όπου διανυκτερεύουν οι προσκυνητές.