• Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 129 επισκέπτες και κανένα μέλος

Απογευματινό προσκύνημα πραγματοποίησε ο Ιερός Ναός μας την Δευτέρα 24 Απριλίου στην Ιερά Μονή Φανερωμένης Χιλιομοδίου Κορινθίας και στο προσκύνημα του Αγίου Ιγνατίου του Θεοφόρου στην περιοχή Ζόγκα Ελληνικού έξω από το Κεφαλάρι Αργολίδος. Στο προσκύνημα συμμετείχαν 53 προσκυνητές.
Συγκεκριμένα, η Ιερά Μονή Φανερωμένης Κορινθίας βρίσκεται κοντά και ΝΔ. του χωριού Χιλιομόδι. Είναι γυναικεία Μονή που χρονολογείται από τον 16ο αιώνα. Ιδρύθηκε το 1700. Το Καθολικό της Ιεράς Μονής κοσμείται με αγιογραφίες μεταβυζαντινής τέχνης.
Στη διάρκεια της Επανάστασης του 1821 η Μονή Φανερωμένης Κορινθίας χρησιμοποιήθηκε ως στρατόπεδο των Ελλήνων Αγωνιστών καθώς και καταφύγιο του άμαχου πληθυσμού της γύρω περιοχής. Πολύ πρόσφατα κινδύνεψε από πυρκαγιά που προκλήθηκε στη γύρω δασική έκταση.
Η Ιερά Μονή Φανερωμένης Κορινθίας είναι αφιερωμένη στη Κοίμηση της Θεοτόκου και εορτάζει τον 15Αύγουστο. Εκτός της Ηγουμένης στη Μονή υπηρετούν 11 μοναχές.
Στο ιεραποστολικό κέντρο του Αγίου Ιγνατίου του Θεοφόρου, κτίτορας του οποίου είναι ο αεικίνητος Αγιορείτης ιερομόναχος π. Ιγνάτιος Γρηγοριάτης, οι προσκυνητές θαύμασαν  τις υπέροχες εγκαταστάσεις του προσκυνήματος (Ναός, Παρεκκλήσια, χώροι φιλοξενίας, Συνεδριακό Κέντρο με χωρητικότητα 400 θέσεων, περίφημο λαογραφικό μουσείο, κλπ.), ενώ  συμμετείχαν στην ακολουθία του Εσπερινού και στην ομιλία που ακολούθησε με θέμα: "Άγιος Παΐσιος ο Αγιορείτης" και ομιλητή τον Ιερομόναχο π. Χριστόδουλο τον Κουτλουμουσιανό, συγγραφέα των πολύ αξιόλογων βιβλίων για τη ζωή και τη διδασκαλία του Αγίου Παϊσίου.