• Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 119 επισκέπτες και κανένα μέλος

Στις 11,10 το πρωί της Τρίτης 25 Ιουλίου οι 52 προσκυνητές των Αγίων Τόπων από την Ενορία μας έφθασαν με πτήση της EL AL στο Τελ Αβίβ, πρωτεύουσα του Ισραήλ, με ένα ευχάριστο και ασφαλές αεροπορικό ταξίδι.
Αμέσως μετά οι προσκυνητές άρχισαν τις επισκέψεις τους στα δύο μεγάλα προσκυνήματα, που περιελάμβανε η 1η μέρα του εξαήμερου ενοριακού προσκυνήματος:
1.Το φρέαρ του Ιακώβ στην Σαμάρεια, όπου φυλάσσεται το άφθαρτο λείψανο του νεομάρτυρα Αγίου Φιλουμένου, μέσα στον μεγαλοπρεπή Ναό της Αγίας Φωτεινής της Σαμαρείτιδος. Οι προσκυνητές κατέβηκαν στο φρέαρ, που βρίσκεται κάτω από το ιερό βήμα του Ναού, άντλησαν αγίασμα και ήπιαν όλοι ως ευλογία. Ο π. Ιουστίνος, ηγούμενος της Μονής, με συγκινητικό τρόπο υποδέχτηκε τους προσκυνητές και τους ξενάγησε στο προσκύνημα, το κτίσμα του οποίου είναι έργο των χειρών του.
2.Στη συνέχεια επισκέφθηκαν την πόλη της Σεβάστειας, που βρίσκονται τα ερείπια του ανακτόρου του Ηρώδη και η φυλακή στην οποία φυλακίστηκε ο μεγάλος προφήτης Ιωάννης ο Πρόδρομος, λίγο πριν τον αποκεφαλισμό του. Στα ερείπια του παλαιού Ναού έψαλαν την ακολουθία της Παρακλήσεως στον τίμιο Πρόδρομο.