• Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 68 επισκέπτες και κανένα μέλος

Με πολλές επισκέψεις σε ιερά προσκυνήματα των Αγίων Τόπων συνεχίστηκε το πρόγραμμα του εξαήμερου ενοριακού προσκυνήματος. Σήμερα, 27 Ιουλίου, οι προσκυνητές αφού λειτουργήθηκαν στην Ι. Μονή Αγίων Κυρίλλου και Παντελεήμονος, παραπλεύρως του Ξενοδοχείου, επισκέφθηκαν:
1.Τον Ιορδάνη ποταμό, και συγκεκριμένα το μέρος που κατά την παράδοση βαπτίστηκε ο Κύριος. Τελέστηκε αγιασμός και ακολούθησε η κατάδυση του Τιμίου Σταυρού στα ιορδάνεια ρείθρα.
2.Την Ι. Μονή του Αββά Γερασίμου του Ιορδανίτου.
3.Το Όρος των Ελαιών, την Μικρά Γαλιλαία και τον Ιερό Ναό της Θεοτόκου (εψάλη η ιερά Παράκληση της Παναγίας).
4.Το προσκύνημα της Αναλήψεως του Χριστού.
5.Την Ι. Μονή Βαϊοφόρου Βηθσφαγής.
6.Την Αγία Γεθσημανή, όπου υπάρχει το πάνσεπτο Θεομητορικό μνήμα και η αχειροποίητος και θαυματουργή εικόνα της Παναγίας της Ιεροσολυμίτισσας (εψάλη η ιερά Παράκληση της Παναγίας της Ιεροσολυμίτισσας).
7.Την Ι. Μονή του Πρωτομάρτυρος Αγίου Στεφάνου.
8.Την Ι. Μονή του δικαίου Συμεών του Θεοδόχου στην περιοχή Καταμόνας.
9.Την Ι. Μονή του Τιμίου Σταυρού.
10.Την Ι. Μονή του Γενεθλίου του Προδρόμου στην Ορεινή.
Στις 7,30 μ.μ. συμμετείχαν οι προσκυνητές στην ακολουθία του Αποδείπνου με χαιρετισμούς της Θεοτόκου στον φρικτό Γολγοθά, όπως κάθε μέρα την ίδια ώρα. Τέλος, τα μεσάνυχτα θα συμμετάσχουν στην αγρυπνία που θα τελεστεί στον φρικτό Γολγοθά.