• Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 63 επισκέπτες και κανένα μέλος

Η νυχτερινή αναστάσιμη Αρχιερατική Θεία Λειτουργία στον Πανίερο Ναό της Αναστάσεως και συγκεκριμένα στον Πανάγιο Τάφο του Χριστού, από 00,15 - 04,00 τα ξημερώματα της Κυριακής 30 Ιουλίου, ήταν το πνευματικό αποκορύφωμα του εξαήμερου ενοριακού προσκυνήματος στους Αγίους Τόπους.
Οι 52 προσκυνητές βίωσαν απερίγραπτες στιγμές χάριτος και ευλογίας μέσα στο Ναό, ένοιωσαν τη χαρά της αναστάσεως ως άλλες Μυροφόρες και άκουσαν βαθιά στην καρδιά τους το αγγελικό μήνυμα: "ουκ έστιν ώδε αλλ' ηγέρθη". Με κατάλληλη πνευματική προετοιμασία μετέλαβαν των αχράντων μυστηρίων. Ήταν το μοναδικό ελληνικό γκρουπ ανάμεσα σε πάρα πολλούς ορθόδοξους αδελφούς από την Ρωσία.
Το πρωί της Κυριακής κύλησε με επισκέψεις στον Πανάγιο Τάφο, τον φρικτό Γολγοθά και τα άλλα σημαντικά προσκυνήματα της παλαιάς Ιερουσαλήμ, ως "ανακεφαλαίωση" του εξαήμερου προσκυνήματος.
Επίσης, καθ' οδόν προς το αεροδρόμιο οι προσκυνητές επισκέφθηκαν την Ι. Μονή Αγίου Γεωργίου Ρέμλης (πατρίδα του Αγίου Ιωσήφ του από Αριμαθέας) και το Ναό του Αγίου Γεωργίου στην Λύδδα, όπου υπάρχει ο τάφος του μεγαλομάρτυρος.
Η πτήση για Αθήνα ήταν στις 16,45 μ.μ..
Προσευχή  αλλά και διακαής πόθος όλων των προσκυνητών είναι, ο Θεός να τους αξιώσει και άλλες φορές να φθάσουν ως ταπεινοί ικέτες στην Αγία Γη.