• Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 176 επισκέπτες και κανένα μέλος

Με τις καλύτερες προϋποθέσεις άρχισε το 4/μερο προσκύνημα της ενορίας μας στην Κρήτη. Οι προσκυνητές αναχώρησαν το απόγευμα 18:30 μμ από το Κοιμητήριο του Δήμου μας για το λιμάνι του Πειραιά όπου με το πολυτελές πλοίο "Κνωσσός" το πρωί, μετά από ένα υπέροχο ταξίδι, έφθασαν στο Ηράκλειο της Κρήτης.
Το πρωί, μετά την αποβίβαση από το πλοίο άρχισε η περιοδεία. Πρώτη επίσκεψη ήταν στην Ιερά Μονή Αγίου Γεωργίου Επανωσήφη (ιδρύθηκε το 1590 από το μοναχό Παΐσιο). Ακολούθησε επίσκεψη στον αρχαιολογικό χώρο της Κνωσσού, στη Νεάπολη Λασιθίου κάνοντας στάση στον Αι-Γιώργη Σεληνάρι και στην Μονή Κρεμαστών, που είναι αφιερωμένη στον Μιχαήλ Αρχάγγελο. Το μεσημέρι οι προσκυνητές πήγαν στον Άγιο Νικόλαο, πρωτεύουσα του Νομού Λασιθίου.
 Η πρώτη ημέρα ολοκληρώθηκε με περιήγηση της πόλης του Ηρακλείου και συγκεκριμένα, τον Ναός του Αγίου Τίτου (1ου επισκόπου Κρήτης), όπου προσκύνησαν την κάρα του Αγίου, την Λόντζια - Κρήνη Μοροζίνι, την Βασιλική του Αγίου Μάρκου, τον Μητροπολιτικό Ναό Αγίου Μηνά.