Το πρώτο φθινοπωρινό προσκύνημα πραγματοποίησε ο Ιερός Ναός μας το Σάββατο, 22 Σεπτεμβρίου στον Άγιο Ιωάννη τον Ρώσο και στην Ιερά Μονή Οσίου Δαυίδ του Γέροντος στην Β. Εύβοια.
Στο προσκύνημα συμμετείχαν 192 προσκυνητές, τους οποίους συνόδευσαν τρεις ιερείς του Ναού μας.
Την ιδιαίτερη χαρά τους εξέφρασαν οι προσκυνητές, τόσο για την υπέροχη οικογενειακή ατμόσφαιρα και την αλληλογνωριμία που δημιουργήθηκε ανάμεσά τους, όσο και για την πνευματική ωφέλεια που αποκόμισαν από τα χαριτόβρυτα ιερά λείψανα των Αγίων που ασπάστηκαν, καθώς επίσης και από τον τάφο και το κελί του νέου Οσίου Ιακώβου (Τσαλίκη), αλλά και από τις ομιλίες που άκουσαν κατά την διαδρομή από τους ιερείς μας.