• Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 52 επισκέπτες και κανένα μέλος

Μοναδικά πνευματικά βιώματα και μεγάλη συγκίνηση προσέφερε στους προσκυνητές η 3η μέρα του 4/τετραήμερου ενοριακού προσκυνήματος στη Μακεδονία.
Πρώτη επίσκεψη ήταν στην ιστορική Ιερά Μονή Τιμίου Προδρόμου Σερρών. Μια Μονη του 13ου αιώνα, στην οποία υπάρχει ο τάφος του Πατριάρχου Γενναδίου Σχολαρίου και 2 εικόνες της Παλαιολόγειας εποχής.
Στη συνέχεια οι προσκυνητές επισκέφθηκαν το θρυλικό οχυρό Ρούπελ, όπου ξεναγήθηκαν στους χώρους του από στρατιώτη. Με έκδηλη συγκίνηση άκουσαν τα γεγονότα που διαδραματίστηκαν κατά την ηρωική απόκρουση των εχθρικών δυνάμεων στο έπος του 1940 από τους Έλληνες στρατιώτες.
Ακολούθησε επίσκεψη στην Ιερά Μονή Αγίων Κηρύκου και Ιουλίττης στην πόλη του Σιδηροκάστρου και στο προσκύνημα της Αγίας Ζώνης.
Το απόγευμα επισκέφθηκαν την πανέμορφη Ιερά Μονή του Αγίου Ιωάννου Προδρόμου στο Ακριτοχώρι, με το εξαιρετικό καθολικό της.
Η 3η μέρα ολοκληρώθηκε με την επίσκεψη στο υπέροχο εκκλησιαστικό μουσείο Σερρών.