ΕΟΡΤΑΣΤΙΚΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ-ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΕΠΕΤΕΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΩΝ ΚΑΤΗΧΗΤΙΚΩΝ ΜΑΣ ΣΥΝΑΞΕΩΝ

Μια εξαιρετική εορταστική εκδήλωση-αφιέρωμα στην εθνική επέτειο της ελληνικής επαναστάσεως του 1821 πραγματοποίησαν τα παιδιά των 11 τμημάτων των κατηχητικών συνάξεων  της ενορίας μας το Σάββατο, 18 Μαρτίου 2017 στον κατάλληλα διαμορφωμένο ισόγειο χώρο του Ιερού Ναού.
Αξιοθαύμαστη ήταν και η προσέλευση εκατοντάδων ενοριτών μας, οι οποίοι καταχειροκρότησαν με έκδηλη συγκίνηση το ταλέντο, τη λεβεντιά, την ζωντάνια, τον ενθουσιασμό και τον εθνικό παλμό των παιδιών μας όπως αυτά εκφράστηκαν μέσα από τα θεατρικά δρώμενα, τις απαγγελίες ποιημάτων, τα τραγούδια της χορωδίας, τους ελληνικούς παραδοσιακούς χορούς και την προσφορά γλυκισμάτων, που τα ίδια τα παιδιά σε συνεργασία με τους γονείς παρασκεύασαν.
Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με τον εθνικό ύμνο, που έψαλαν παιδιά και μεγάλοι.

«Ο ησυχαστής οφείλει πρώτα να έχει σαν θεμέλιο, πάνω στο οποίο οικοδομεί, αυτές τις πέντε αρετές: σιωπή, εγκράτεια, αγρυπνία,ταπείνωση και υπομονή».

Αγ. Γρηγόριος Σιναΐτης