Ημέρες απερίγραπτης χαράς και πλούσιας ευλογίας από το Θεό ζουν τα παιδιά που συμμετέχουν στην κατασκηνωτική περίοδο αγοριών Γυμνασίου στις κατασκηνώσεις της Ι. Αρχιεπισκοπής Αθηνών.
Με τη βοήθεια των άξιων και ανιδιοτελώς προσφερόντων τις πολύτιμες υπηρεσίες τους έμπειρων στελεχών, τα παιδιά δέχονται στη ψυχή τους, το σπόρο του Ευαγγελίου, συνειδητοποιούν την ομορφιά της ζωής, όταν ως κέντρο της έχει τον Χριστό, συνδέονται με αγνά αισθήματα φιλίας μεταξύ τους και απολαμβάνουν τις ομορφιές του καταπράσινου φυσικού περιβάλλοντος.
Οι προσευχές του πνευματικού μας πατέρα Μακαριωτάτου Αρχιεπισκόπου μας, αποτελούν εγγύηση για την επιτυχία της κατασκηνωτικής ζωής.