Ενθουσιασμός, εθνική υπερηφάνεια, απαράμιλλη λεβεντιά, αφοπλιστική ζωντάνια και αξιοζήλευτη εκφραστικότητα ήταν τα στοιχεία που συνέθεσαν την υπέροχη εορταστική εκδήλωση, που πραγματοποίησαν τα παιδιά και οι νέοι των κατηχητικών συνάξεων της ενορίας μας το Σάββατο, 23 Μαρτίου ώρα 6.00 το απόγευμα στον κατάλληλα διαμορφωμένο ισόγειο Ιερό Ναό, τιμώντας την Εθνική Παλιγγενεσία του 1821.
Τα παιδιά μας, γνήσιοι απόγονοι του ‘21 και συνεχιστές της ελληνορθόδοξης παράδοσής μας, με τα πατριωτικά τραγούδια που απέδωσε υπέροχα η ευρωπαϊκή χορωδία, τους ύμνους, τα ποιήματα και το συγκινητικότατο θεατρικό δρώμενο, που απέδωσαν οι νέοι και οι νέες των κατηχητικών συνάξεων Λυκείου, σε συνδυασμό με τα κείμενα από τις ιστορικές πηγές που αποδεικνύουν περίτρανα την ουσιαστική συμβολή της Εκκλησίας μας στην Ελληνική Επανάσταση, τα οποία απέδωσε με υπέροχο τρόπο η παρουσιάστρια, προκάλεσαν στο πυκνό ακροατήριο έναν πνευματικό συναγερμό, για ιστορική αναβάπτιση και μεταλαμπάδευση των αξιών και ιδανικών των Ηρώων του 1821 στις νεότερες γενιές.