Με τη χάρη του Θεού ολοκληρώθηκε το τετραήμερο ενοριακό προσκύνημα στο Βόλο-Πήλιο-Καλαμπάκα.
Την 4η ημέρα, επιστρέφοντας οι προσκυνητές στην ενορία μας επισκέφθηκαν τα Μοναστήρια των Μετεώρων και συγκεκριμένα:
-Την Ιερά Μονή Αγίου Στεφάνου όπου οι προσκυνητές ασπάστηκαν την τίμια κάρα του Αγίου Χαραλάμπους,
-Την Ιερά Μονή Ρουσάνου όπου οι μοναχές ξενάγησαν τους προσκυνητές στο καθολικό της Μονής που τιμάται στην Αγία Βαρβάρα,
-Την Ιερά Μονή Βαρλαάμ, όπου εκεί οι πατέρες έκαναν μια μικρή αναδρομή στην ιστορία των Μετεώρων. Οι προσκυνητές ασπάστηκαν τα άφθαρτα λείψανα των χειρών των κτητόρων καθώς επίσης και το τίμιο λείψανο του Αγίου Παντελεήμωνος. Τέλος επισκέφθηκαν το εκκλησιαστικό Μουσείο της Μονής.
Όλοι οι προσκυνητές εξέφρασαν την απόλυτη ικανοποίησή τους για όλα όσα έζησαν, αλλά και την επιθυμία τους, γρήγορα η ενορία μας να διοργανώσει το επόμενο πολυήμερο προσκύνημα.