Με πολλές επισκέψεις σε ιερά προσκυνήματα των Αγίων Τόπων συνεχίστηκε το πρόγραμμα του εξαήμερου ενοριακού προσκυνήματος. Σήμερα, 24 Ιουλίου, οι προσκυνητές αφού λειτουργήθηκαν στην Γεθσημανή όπου εκεί βρίσκεται το πάνσεπτο Θεομητορικό μνήμα της Υπεραγίας Θεοτόκου αλλά και η θαυματουργή εικόνα της, της επωνομαζομένης Ιεροσολυμίτισσας, επισκέφθηκαν:
1.Τον Ιορδάνη ποταμό, και συγκεκριμένα το μέρος που κατά την παράδοση βαπτίστηκε ο Κύριος. Τελέστηκε αγιασμός και ακολούθησε η κατάδυση του Τιμίου Σταυρού στα ιορδάνεια ρείθρα.
2.Την Ι. Μονή του Αββά Γερασίμου του Ιορδανίτου.
3.Το Όρος των Ελαιών, την Μικρά Γαλιλαία και τον Ιερό Ναό του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου (εψάλη η ιερά Παράκληση της Παναγίας).
4.Το προσκύνημα της Αναλήψεως του Χριστού.
5.Την Ι. Μονή Βαϊοφόρου Βηθσφαγής.
6.Την Ι. Μονή του δικαίου Συμεών του Θεοδόχου στην περιοχή Καταμόνας.
7.Την Ι. Μονή του Τιμίου Σταυρού.
8.Την Ι. Μονή του Γενεθλίου του Προδρόμου στην Ορεινή.
Στις 7,30 μ.μ. συμμετείχαν οι προσκυνητές στην ακολουθία του Αποδείπνου με χαιρετισμούς της Θεοτόκου στον φρικτό Γολγοθά, όπως κάθε μέρα την ίδια ώρα.