Τα προσκυνήματα της περιοχής της Γαλιλαίας, στο βόρειο Ισραήλ, επισκέφθηκαν οι προσκυνητές του εξαήμερου ενοριακού προσκυνήματός μας στους Αγίους Τόπους, σήμερα, 5η ημέρα. Συγκεκριμένα επισκέφθηκαν:
1.Το ιερό προσκύνημα του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου στον ομώνυμο Ναό της Ναζαρέτ, όπου έγινε η συνάντηση και ο διάλογος μεταξύ Παναγίας και Αρχιστρατήγου Γαβριήλ. Στο σημείο του Ναού που βρίσκεται η Πηγή.
2.Την Ι. Μονή του Αγίου Γεωργίου στην Κανά, όπου ο Χριστός έκανε το πρώτο θαύμα Του στον γάμο του Αγίου Σίμωνος του Κανανίτη, μετέπειτα μαθητού Του, μετατρέποντας το νερό σε κρασί.
3.Την Ι. Μονή των Αγίων Αποστόλων. Είναι το μέρος στο οποίο ο Κύριος έκανε την τρίτη εμφάνισή Του στους μαθητές Του, μετά την Ανάστασή Του.
4.Την Ι. Μονή των Αγίων Αποστόλων, στην Καπερναούμ.
5.Περίπλους της Τιβεριάδας λίμνης όπου και εψάλη η ακολουθία της αρτοκλασίας επί του πλοίου.
6.Την Ιερά Μονή Προφήτου Ελισσαίου Ιεριχούς από όπου και ο αποξηραμένος κορμός συκομορέας του Ζακχαίου.
Το βράδυ οι προσκυνητές συμμετείχαν στην ακολουθία του Αποδείπνου με χαιρετισμούς του Σταυρού στο σημείο της ευρέσεώς Του.