Η εορτή του Οσίου Παϊσίου του Αγιορείτου στην Ενoρία μας

Με ιδιαίτερη λαμπρότητα, ο Ιερός Ναός μας τίμησε την μνήμη του νεοφανούς Αγίου της Εκκλησίας μας, Οσίου γέροντος Παϊσίου του Αγιορείτου, στον οποίο είναι αφιερωμένο και το Ν.Α. Παρεκκλήσιο του ισογείου Ναού μας.

Συγκεκριμένα, το απόγευμα της Κυριακής 11 Ιουλίου, τελέστηκε πανηγυρικός εσπερινός μετά αρτοκλασίας και το βράδυ, ώρα 9.30 έως 12.30, Ιερά Αγρυπνία με την συμμετοχή πλήθους πιστών, δείγμα της αγάπης των ανθρώπων προς τους Αγίους μας. Ανήμερα της μνήμης του Οσίου, Δευτέρα 12 Ιουλίου, τελέστηκε Θεία Λειτουργία. Το απόγευμα, 6.30μμ εψάλει ο Παρακλητικός Κανόνας στον εορτάζοντα Όσιο στον ισόγειο Ναό. Καθ’ όλη την διάρκεια της ημέρας, πάρα πολλοί πιστοί προσήλθαν στον Ιερό Ναό για να ασπαστούν την εικόνα του Αγίου, στο ομώνυμο Παρεκκλήσιο των νεοφανών Αγίων (Παϊσίου, Πορφυρίου, Ιακώβου) και το τμήμα ενδύματος του Οσίου που φυλάσσεται σε ειδική θήκη επί του προσκυνηταρίου του.

Εκτύπωση   Email