Η παιδική αγνότητα και απλότητα είναι ο πιο σύντομος και ασφαλής δρόμος που μας οδηγεί στο σπήλαιο της Βηθλεέμ. Αυτό μας είπαν και μας έδειξαν τα παιδιά των κατηχητικών συνάξεων της ενορίας μας με την υπέροχη εορταστική εκδήλωση που πραγματοποίησαν, υπό την ευθύνη των κατηχητών-τριών στον κατάμεστο από ενορίτες μας ισόγειο Ιερό Ναό, κατάλληλα διαμορφωμένο, την Κυριακή, 22 Δεκεμβρίου ώρα 6:00 το απόγευμα.
Η εορτή περιελάμβανε όμορφα και επίκαιρα τραγούδια από την ανανεωμένη ευρωπαϊκή παιδική χορωδία μας, ποιήματα και θεατρικά δρώμενα από τα παιδιά των κατηχητικών συνάξεων.
Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με τα Κάλαντα των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς που τραγούδησαν όλα τα παιδιά επί σκηνής.
Ευχάριστη έκπληξη ήταν η δωροέκθεση με τα καταπληκτικά χριστουγεννιάτικα δώρα που είχαν ετοιμάσει τα παιδιά με τη βοήθεια των κατηχητριών τους, καθώς επίσης και της λαχειοφόρου αγοράς με την κλήρωση πέντε αρνιών, με την ευγενική χορηγία του Κρεοπωλείου Νασόπουλου, τα έσοδα των οποίων προορίζονται για φιλανθρωπικούς σκοπούς.