Παρά τις δυσμενείς συνθήκες που έχει προκαλέσει η πανδημία στις μετακινήσεις και στη νοοτροπία των πολιτών η πρώτη φάση της φθινοπωρινής εθελοντικής αιμοδοσίας που πραγματοποίησε ο Ιερός Ναός μας στέφθηκε από μεγάλη επιτυχία.
Συγκεκριμένα, η αιμοδοσία φιλοξενήθηκε το Σάββατο και Κυριακή 26 και 27 Σεπτεμβρίου στον κατάλληλα διαμορφωμένο χώρο από 9πμ έως 1μμ στην αίθουσα του κέντρου ενοριακής αγάπης (ισόγειος χώρος Πνευματικού Ενοριακού Κέντρου-όπισθεν του Ιερού Ναού) λόγω των υγειονομικών μέτρων. Συγκινητική και ταυτόχρονα αξιοθαύμαστη ήταν η προσέλευση πολύ μεγάλου αριθμού νέων στην ηλικία αιμοδοτών, οι οποίοι έδωσαν το παρόν αποδεικνύοντας τον υψηλό βαθμό εμπιστοσύνης που έχουν στο κάλεσμα του Ιερού Ναού για να προσφέρουν τον πολύτιμο αυτό ιστό. Το αποτέλεσμα του διημέρου ενοριακής αιμοδοσίας ήταν 93 φιάλες αίματος, ο δε φορέας με το οποίο συνεργάστηκε με απόλυτη επιτυχία ο Ιερός Ναός ήταν το ΓΝΑ «Γ. Γεννηματάς».
Όσοι αιμοδότες δεν μπόρεσαν να αιμοδοτήσουν το διήμερο αυτό λόγω της μεγάλης συμμετοχής, τους ενημερώνουμε ότι θα υπάρξει και η Β’ φάση της φθινοπωρινής αιμοδοσίας του Ιερού Ναού μας, που θα γίνει το Σάββατο και την Κυριακή 7 και 8 Νοεμβρίου, στον ίδιο χώρο και ώρα.